WVUA-TV Awards and Recognition - Con't

AP Awards-WVUA

  • Jerome Davis
    • Victor Irving Best Staff Photography
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Terri Brewer, Jerome Davis
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Mary Scott Speigner
    • Best Reporter
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Jerome Davis, Kim Rankin, Todd Hoyer
    • Victor Irving Best Staff Photography
    • Class AAA-TV
    • 2007
  • Eric Hopes
    • Best Web Journalism
    • Class AAA-TV
    • 2007
  • Gary Harris
    • Best Sports Feature
    • Class AAA-TV
    • 2006
  • Jerome Davis
    • Stan Tarilton Best Photographer
    • Class AAA-TV
    • 2005
  • Jerome Davis
    • Stan Tarilton Best Photographer
    • Class AAA-TV
    • 2004
  • Yas Richardson, Jerome Davis
    • Best Spot News Story
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Lynn Brooks, Jon Mason, Gary Harris, Sharleta Castleberry, Yas Richardson, Ginger Loggins, Lorei Velazco, Brad Ashby, Rebekah Caldwell, Philip Coleman
    • Best Regularly Scheduled Newscast
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Rebekah Caldwell, Ginger Loggins, Sarah Black, Yas Richardson, Lynn Brooks, Brad Ashby, Kristy Guy, Gary Harris, Philip Coleman, Jon Mason, Sharleta Castleberry, Scott Spence
    • Best Extraordinary Coverage of a Planned Event
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Wes Wyatt
    • Best Weather Anchor
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Robert Stevenson, Jerome Davis
    • Best Feature Story
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Clare Stewart, John Huddleston
    • Best Sports Feature
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Terri Brewer, Jerome Davis, Alex Joseph
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 2007
  • Lynn Brooks, John Huddleston
    • Best Feature Story
    • Class AAA-TV
    • 2006
  • Gary Harris, John Huddleston, Todd Hoyer, Lynn Brooks, Clare Stewart, Robert Stevenson, Jennifer Travnicek, Jerome Davis, Terri Brewer
    • Best Sports Story
    • Class AAA-TV
    • 2006
  • Lynn Brooks, Philip Coleman, Gary Harris, Wes Wyatt, Kristy Guy, Tamika Alexander, Michael Nix, John Huddleston, Jill Thompson, Claire Evans, Jerome Davis
    • Best Regularly Scheduled Newscast
    • Class AAA-TV
    • 2004
  • Gary Harris, Rodney Orr, John Huddleston, Todd Hoyer, Lori Cason
    • Best Sports Program
    • Class AAA-TV
    • 2004
  • Lynn Brooks, Philip Coleman, Michael Nix, Jerome Davis, Scott Spence, Tony Humphries, Jill Thompson, Sarah Black
    • Best Documentary
    • Class AAA-TV
    • 2003
  • Philip Coleman, Rebekah Caldwell, Jerome Davis, Yas Richardson
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Rebekah Caldwell, Jon Mason, Jerome Davis, Scott Spence, Jennifer Hamner
    • Best Documentary
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Nick Kenney, Todd Wade
    • Best Feature Story
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Jeremy King, Todd Wade
    • Best Spot News Story
    • Class AAA-TV
    • 2002
  • Jerome Davis, Clayton Zook, John Huddleston
    • Victor Irving Best Staff Photography
    • Class AAA-TV
    • 2003
  • Kimberly Rankin, Ginger Loggins
    • Best Spot News Story
    • Class AAA-TV
    • 2004
  • Gary Harris, Rodney Orr, John Huddleston, Todd Hoyer, Jennifer Travnicek, Matt Terry
    • Best Sports Program
    • Class AAA-TV
    • 2006
  • Robert Stevenson
    • Best Weather Anchor
    • Class AAA-TV
    • 2006
  • John Huddleston
    • Best Sports Story
    • Class AAA-TV
    • 2007
  • Jerome Davis
    • Stan Tarilton Best Photographer
    • Class AAA-TV
    • 2007
  • John Huddleston, Todd Hoyer
    • Best Sports Story
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Mary Scott Speigner, Jerome Davis
    • Best Spot News Story
    • Class AAA-TV
    • 2008
  • Most Outstanding News Operation
    • Class AAA-TV
    • 2004
  • Most Outstanding News Operation
    • Class AAA-TV
    • 2003
  • Most Outstanding News Operation
    • Class AAA-TV
    • 2002

 

AP Awards-WJRD

  • Most Outstanding News Operation
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • News Cooperation Award
    • 1998-1999
  • News Cooperation Award
    • Small Market Television
    • 1999-2000
  • Ginger Loggins, Brad Ashby, Richard Pullen, Rebekah Caldwell, Lynn Brooks, Jon Mason, Gary Harris, Sharleta Castleberry, Alan Baker
    • Best Regularly Scheduled Newscast
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Gary Harris
    • Best Sports Anchor
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Sharleta Castleberry, Yas Richardson, Kristy Guy, Rachel Smith, Heather Atchison, Lynn Brooks, Rebekah Caldwell, Brad Ashby, Jon Mason
    • Best Documentary
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Ben Traylor
    • Stan Tarilton Best Photographer
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Rebekah Caldwell, Sarah Dascanio, Jon Mason, Gary Harris, Tracy Haman, Ken Gaddis, Brad Ashby, Lynn Brooks, Sarah Black
    • Best Extraordinary Coverage of a Planned Event
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Philip Coleman, Alan Baker
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Alan Baker, Josh Larson, Billy Hong, Robert Vess, Dave Cheek, Tim Palmer
    • Victor Irving Best Staff Photography
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Gary Harris, Shawn Ratliff, John Matson, Ken Gaddis, Brad Ashby, Granison Wagstaff, Alan Baker, Claire Kelly
    • Best Sports Program
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Sharleta Castleberry, Alan Baker
    • Best Feature Story
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Sarah Dascanio, Brad Ashby
    • Best Feature Story
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Tracy Haman, Suzanne Cornett, Rebekah Caldwell, Sarah Dascanio, Philip Coleman, Jon Mason, Gary Harris, Ken Gaddis, Brad Ashby
    • Best Regularly Scheduled Newscast
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Heather Atchison, Alan Baker
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Gary Harris, Shawn Ratliff, John Matson, Rodney Orr
    • Best Sports Story
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Rebekah Caldwell, Claire Kelly, Ken Gaddis, Scott Spence, Sarah Dascanio, Jon Mason, Suzanne Cornett, Ginger Loggins
    • Best Extraordinary Coverage of a Planned Event
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Jon Mason, Sarah Black, Wes Wyatt, Tim Palmer, Alan Baker, Robert Vess, Billy Hong, Brad Ashby
    • Best Sports News Story
    • Class AAA-TV
    • 2000
  • Philip Coleman, Alan Baker
    • Best Investigative Reporting
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Gary Harris, Rodney Orr, Shaun Ratliff, Brad Ashby
    • Best Sports Program
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Lynn Brooks
    • Best Reporter
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Rebekah Caldwell
    • Best News Anchor
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Gary Harris, Shaun Ratliff
    • Best Sports Story
    • Class AAA-TV
    • 2001
  • Jon Mason
    • Best Weather Anchor
    • Class AAA-TV
    • 2001

 

AP Awards-NewsChannel 49

  • Melanie Kearns, Amy Bailey, Kristy Brackley
    • Best Investigative Reporting
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • Amy Bailey, John Mare Green
    • Best Series
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • Jon Mason
    • Best Weather Anchor
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • Shaun Ratliff
    • Best Sports Feature
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • David Lamb, Rebekah Caldwell, Melanie Kearns, Jon Mason, Gary Harris, Claire Kelly, Ken Gaddis
    • Best Regularly Scheduled Newscast
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • Carson Clark
    • Best Spot News Story
    • Class AAA-TV
    • 1999
  • Most Outstanding News Operation
    • Class AAA-TV
    • 1999

http://wvuatv.com/content/wvua-tv-awards-and-recognition-contd-2